Higieniczne pranie poza sektorem opieki zdrowotnej
Higieniczne czyszczenie i pielęgnacja tekstyliów ma ogromne znaczenie nie tylko w sektorze opieki zdrowotnej. Wszędzie tam, gdzie pościel lub ręczniki są codziennie udostępniane różnym użytkownikom, bezpieczeństwo higieniczne stanowi cechę jakościową i zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami powodowanymi przez wirusy lub bakterie. Użytkownicy często stosują połączenie środka piorącego i programu, która nie pozwala osiągnąć wystarczająco higienicznych rezultatów. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy zostanie wybrana niska temperatura. Choć często wystarcza ona do usunięcia widocznych zabrudzeń, dopiero w temperaturze co najmniej 60°C usuwane się również „niewidoczne“ zabrudzenia. Obejmuje to niepożądane mikroorganizmy, takie jak wirusy, bakterie i pleśnie. Nawet samo stosowanie środków czyszczących w płynie bez dodatku środków wybielających nie stwarza warunków niezbędnych do uzyskania higienicznie doskonałego rezultatu.
Właśnie dlatego tak ważne jest higieniczne przygotowanie prania
Czy to wirus grypy żołądkowej krążący w przedszkolu, pojawienie się przypadku zachorowania na Covid-19 w rodzinie, czy kaszlący w serwetkę przeziębiony gość w restauracji: tekstylia używane przez różne osoby mogą zawierać patogeny i zanieczyszczenia, które mogą być przenoszone na inne osoby, o ile tekstylia te nie zostaną poddane higienicznie bezpiecznemu procesowi przygotowywania po użyciu. W sektorze opieki zdrowotnej wymagane są zatem procedury prania dezynfekującego do przygotowywania tekstyliów, co do których istnieje podejrzenie, że mogą powodować infekcje. Poza sektorem opieki zdrowotnej można jednak zrezygnować ze stosowania programów prania dezynfekującego, aby uzyskać zadowalające i bezpieczne rezultaty przygotowywania.
W wielu branżach nie ma wytycznych co do tego, jak powinno wyglądać higieniczne przygotowywanie tekstyliów. W dobrej wierze użytkownicy często kierują się zasadą „im więcej, tym lepiej“. Jednak beztroskie dawkowanie środków dezynfekujących i płynów do prania nie tylko narusza obowiązujące przepisy dotyczące substancji niebezpiecznych (§ 15a, tylko do wyznaczonych celów), ale niesie też ryzyko wystąpienia podrażnień skóry lub alergii.
Choć lepsze rezultaty osiąga się przy wyższych temperaturach, prowadzi to do zwiększonego zużycia energii i dłuższych cykli roboczych. Tylko połączenie odpowiedniego środka piorącego i temperatury dostosowanej do danego zastosowania zapewnia uzyskanie żądanych rezultatów higienicznych z uwzględnieniem aspektu zrównoważonego rozwoju.
W ten sposób można higienicznie przygotować pranie
Przygotowywanie prania stanowi całościowy proces, w którym kilka etapów współgra ze sobą w celu osiągnięcia higienicznego rezultatu: zaczyna się już od zebrania zabrudzonych tekstyliów i dostarczenia ich do pralni. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na oddzielenie brudnych i czystych tekstyliów. Jeśli brudne tekstylia są wilgotne, należy je niezwłocznie wyprać. Zapobiega to rozmnażaniu się mikroorganizmów i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Unikanie wytrząsania brudnych tekstyliów i noszenie rękawiczek ochronnych to kolejne zalecenia dotyczące przerwania możliwych łańcuchów infekcji.
W przypadku firm spoza sektora opieki zdrowotnej zazwyczaj zapewnienie higienicznego przygotowania prania jest możliwe przy użyciu odpowiednich środków piorących i programów. Procesy prania w temperaturze co najmniej 60°C w połączeniu ze środkami piorącymi zawierającymi wybielacze redukują liczbę mikroorganizmów. Dlatego też wrażliwe z punktu widzenia higieny tekstylia, takie jak pościel, ścierki i ręczniki, powinny być poddawane odpowiedniemu procesowi przygotowywania.
Nawet po zakończeniu prania wybrane środki przyczyniają się do zapewnienia higienicznie wysokiego poziomu przygotowanego prania. Pierwszym z nich jest maszynowe suszenie tekstyliów. Całkowite wysuszenie zapobiega ponownemu rozwojowi mikroorganizmów usuniętych wcześniej w procesie prania. Warunkiem jest jednak odpowiednia wielkość wsadu – jeśli ilość prania jest zbyt duża, nie jest możliwe jego wystarczające wysuszenie.
Jeśli w praniu pozostanie wilgoć resztkowa, stanowi ona pożywkę dla bakterii, wirusów i grzybów oraz może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Dlatego po zakończeniu procesu suszenia należy niezwłocznie wyciągnąć pranie. Należy zadbać o to, aby suche tekstylia były przechowywane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i nie miały styczności z brudnymi tekstyliami. Pozwala to na utrzymanie higienicznej czystości prania.
Pralnice Miele z serii „SmartBiz“, „Małe Olbrzymy“ i „Benchmark“ w połączeniu z produktami ProCare Tex zostały wyróżnione złotą pieczęcią przeciwwirusową za zapewniany przez nie poziom higieny. Jeśli chcesz od samego początku osiągać higienicznie nieskazitelne rezultaty, możesz zdecydować się na odpowiednie połączenie pralnic przemysłowych Miele, środków piorących, suszarek i urządzeń do końcowej obróbki prania.