Chroń swoje narzędzia
Narzędzia medyczne to duża inwestycja: Dowiedz się więcej o tym, jak chronić swoje narzędzia, zapewniając jednocześnie ich bezpieczne i zgodne z wytycznymi używanie.
Wybór odpowiedniego wyposażenia do swojego gabinetu może być bardzo skomplikowany. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na światowym rynku istnieje obecnie około dwóch milionów różnych typów wyrobów medycznych, podzielonych na ponad 7000 grup rodzajowych produktów.
Podczas gdy typ narzędzia może być podyktowany konkretną specjalizacją medyczną, decyzja o zakupie często zależy od osobistych odczuć, reputacji producenta i kosztu danego narzędzia. Jedno jest pewne: wybór narzędzia będzie miał wpływ na wynik leczenia, operacji lub badania. Z tego powodu tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie narzędzie do odpowiedniego zadania.
Po zainwestowaniu w odpowiednie rozwiązanie pojawiają się kolejne pytania. W jaki sposób zapewnić jak najlepszy stan narzędzi i wydłużyć ich okres eksploatacji poprzez staranną konserwację? Choć sukcesywne zużycie jest często nieuniknione, ogólną jakość narzędzia można utrzymać poprzez delikatne obchodzenie się z nim i jego pielęgnację.
Cykl życia narzędzia:
Opisana tutaj procedura przygotowywania pomoże Ci odpowiednio przygotowywać narzędzia do ponownego użycia.
1. Użycie:
Podczas zabiegów medycznych narzędzia i inne wyroby medyczne ulegają skażeniu zanieczyszczeniami organicznymi, roztworami płuczącymi i mikroorganizmami.
2. Czyszczenie wstępne, demontaż, utylizacja:
Zanieczyszczenia mogą przylegać do narzędzi podczas transportu. Brak czyszczenia narzędzi przez dłuższy czas może prowadzić do przebarwień, utrudniać czyszczenie i zwiększać ryzyko wystąpienia korozji.
3. Czyszczenie i dezynfekcja:
Dokładne i skuteczne czyszczenie i dezynfekcja są niezbędne, aby nie dopuścić przeniesienia choroby z jednego pacjenta na drugiego lub z pacjenta na personel. Lekarze muszą zapewnić, aby stosowane przez nich procesy przygotowywania były zgodne z normami i przepisami krajowymi i branżowymi, w tym z dyrektywami europejskimi, takimi jak MDR, EN 17664 i EN 15883. Należy kontrolować odpowiednie etapy procesu (ilość środka czyszczącego, jakość wody, wartość A0 itp.), ponieważ jeden błędny element może prowadzić do zmian materiałowych i nieprawidłowego wyczyszczenia narzędzi. W zakresie kontroli infekcji dostępne są liczne rozwiązania – od urządzeń myjących i dezynfekujących, które zapewniają wysoką i znormalizowaną wydajność mycia i dezynfekcji, komfort użytkowania i niezawodność procesu, po chemikalia do uzdatniania wody i procesowe, które umożliwiają osiągnięcie wysokiej przepustowości i delikatne przygotowywanie narzędzi.
4. Kontrola, konserwacja i kontrola działania:
Po zakończeniu czyszczenia i dezynfekcji narzędzia należy skontrolować. Kontrola wzrokowa pozwala wykryć wszelkie oznaki zużycia.
5. Opakowanie i oznakowanie:
Należy stosować opakowania, które zapobiegają ponownemu zanieczyszczeniu wyrobów medycznych po sterylizacji. Należy też rozważyć zastosowanie sterylnego systemu bariery w celu zapewnienia sterylności produktu, a także opakowania ochronnego w celu ochrony wysterylizowanego systemu bariery podczas transportu lub przechowywania. Ważne jest, aby dane opakowanie pozwalało na przepuszczanie pary wodnej i umożliwiało wystarczające wysuszenie wyrobów.
6. Sterylizacja:
Należy zapewnić wysoki standard sterylizacji narzędzi i urządzeń. Można rozważyć zastosowanie sterylizatora klasy B, który spełnia wymagania najnowszych wytycznych branżowych. Sterylizacja zapewnia, że wszystkie narzędzia są wolne od mikroorganizmów, w tym zarodników bakterii, a ponadto przedłuża ich okres eksploatacji. Jako że para ulega szybkiemu rozgrzaniu i wnika w materiały szybciej i głębiej niż suche gorące powietrze, proces zapewnia szybkie usuwanie mikroorganizmów i zarodników, a przy tym jest nietoksyczny i delikatny dla narzędzi.
7. i 8. Przechowywanie i oddanie do użytku:
Po wyczyszczeniu, zdezynfekowaniu i wysterylizowaniu narzędzi należy je starannie przechowywać i rejestrować, aby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego.
Ważne jest, aby zainwestować w urządzenia do przygotowywania, które zapewniają zarówno staranne przygotowywanie, jak i kompatybilność materiałową, co gwarantuje ochronę narzędzi, a tym samym Twojej inwestycji. Po zainwestowaniu w sprzęt należy zapewnić jego ochronę. Czas poświęcony na zastanawianie się nad jego zastosowaniem i pielęgnacją jest równie ważny jak czas poświęcony na podjęcie decyzji o zakupie narzędzia. W związku z tym proces przygotowywania w ramach cyklu eksploatacji narzędzia pomaga zapewnić najlepszą możliwą ochronę narzędzi.
W jaki sposób urządzenia Cube i Cube X mogą pomóc w ochronie Twojej inwestycji:
- Krótsze czasy trwania cykli sterylizacji parowej ograniczają ekspozycję narzędzi.
- Technologia EcoDry dostosowuje czas suszenia do wielkości wsadu.
- Obróbka narzędzi odbywa się w bezpieczny sposób z wykorzystaniem trzech standardowych cykli klasy B, jednego cyklu klasy S (tylko Cube X) oraz programów testowych.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na temat urządzeń Cube i Cube X, lub skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji.